Prezident Klaus podepsal zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob PDF Tisk E-mail
Napsal Jaroslav Winter   
ter, 07 jen 2008

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu „zákona o znakové řeči“, která nese nový název „zákon o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob“. Zákon dává všem neslyšícím, ohluchlým a hluchoslepým osobám právo svobodně si zvolit některý z komunikačních systémů.

Poslanci schválili i to, aby se do budoucna už nepoužívalo označení "znaková řeč", ale český znakový jazyk. Podle nich byl tento termín už zastaralý. Vedle českého znakového jazyka je v novele vyjmenováno několik komunikačních systémů založených na češtině, a to jak pro neslyšící, tak i pro hluchoslepé osoby. Jednou z novinek v tomto zákoně je přepis mluvené řeči v reálném čase, který uvítají lidé preferující češtinu. Tuto novou službu nyní díky podpoře Nadace Vodafone ČR jako první v republice zavádí Česká unie neslyšících.

Při podpisu zákona byli přítomni i dva zástupci organizací neslyšících a hluchoslepých, paní Ota Pačesová a Ing. Martin Novák. Pan prezident si s oběma popovídal o tom, jak zákon neslyšícím a hluchoslepým lidem pomůže.

„Setkání s panem prezidentem trvalo asi patnáct minut a  bylo velmi příjemné,“ uvedl předseda České unie neslyšících, oblastní organizace Praha Ing. Martin Novák . „Pan prezident se ptal na cíle zákona a v čem zákon přináší novinky. Zákon vznikal podle připomínek mnoha organizací pro neslyšící a hluchoslepé a byl vypracován v široké shodě všech zainteresovaných stran. Největší zásluhu na něm má paní magistra Věra Strnadová a další, kteří s ní spolupracovali. Cílem bylo odstranit pojem znaková řeč, který byl matoucí, a  znakovanou češtinu přiřadit k systémům vycházejícím z českého jazyka a dát zvlášť český znakový jazyk. Zákon přináší i novinky jako je přepis v mluvené řeči do psané podoby v reálném čase a další komunikační systémy pro hluchoslepé.  Nejdůležitější je především to, že si klient bude moci vybrat z široké škály ten komunikační systém, který preferuje.“

Mgr. Strnadová, která se pro nemoc nemohla podpisu zákona prezidentem zúčastnit, dodává: „Kromě části o komunikaci osob s postižením sluchu, který jsem s pomocí konzultantů sestavila, je tam i část týkající se komunikace hluchoslepých, jejichž autory jsou paní Ota Pačesová, Dr. Jan Jakeš a paní Mgr. Jana Kašparová. Původně tam měla být právě jen ta část o komunikaci hluchoslepých osob, ale díky kolegialitě těchto lidí jsem měla možnost vložit a prosadit tam i změny, které významně zlepšily situaci všech osob s postižením sluchu.“

Zákon vyjde v nejbližší době ve Sbírce zákonu a tím dnem také vstoupí v platnost.

Comments

Only registered users can write comments.
Please login or register.

Powered by AkoComment!

 
< Předch.   Další >